قرقاول

یکی از حیوانات شگفت انگیز در طبیعت که جزو گونه پرندگان و ماکیان میباشد، قرقاول نام دارد. نام علمی این جانور Phasianus colchicus میباشد. قرقاول در کشورهایی مانند یونان و بلغارستان و همچنین در قاره آسیا به فراوانی دیده میشود. البته امروزه تقریبا در تمام نقاط جهان پرنده شناخته شده ای میباشد.

در سال های اخیر جمعیت قرقاول ها کاهش یافته است اما نمیتوان به این سرعت گفت که این موجودات در معرض انقراض میباشند. واحد شمارش قرقاول ها بال میباشد. قرقاول ها هم اکنون حدود 30 میلیون بال، جمعیت دارند که نگرانی را در مورد انقراض این جانور از بین میبرد. ریشه کلمه قرقاول، ترکی میباشد. نام های فارسی قرقاول، ترنگ و خروس بیابانی یا صحرایی است.
این پرنده نیز مانند هر آفریده دیگری دارای خصوصیات بسیار عجیب و جذابی میباشد و جانورشناسان را شگفت زده میکند. راه رفتن این جانور بسیار عجیب و خاص خودش است. نکته جالبی که در مورد قرقاول وجود دارد این است که قرقاول در دو هفته اول پس از بیرون آمدن از تخم، روی بال های خود پنجه دارد.
قرقاول ها از برگ درختان و میوه ها تغدیه میکند. گاهی حشرات نیز میطتوانند تغذیه مناسبی برای قرقاول ها باشد. شاید این مورد که قرقاول پس از خوردن غذا به حدی سنگین میشود که حتی قادر به پرواز کردن نیست برای شما نیز جالب باشد. این پرنده وقتی احساس خطر کند برخلاف سایر پرندگان پرواز نمی کند. بلکه شروع به دویدن میکند.
قرقاول در جنگل زندگی میکند و معمولا زیر بوته ها مسکن میگزیند. این جانور به جنگل و طبیعت علاقه و وابستگی دارد و در جنگل استراحت و زندگی میکند و کمتر پیش می آید که کسی قرقاولی را در بیابان ها و یا در مناطق شهری مشاهده نمایید.

جنس نرو ماده
قرقاول های نر و قرقاول های ماده تفاوت های زیادی با هم دارند. جنس نرو ماده این پرنده کاملاً با هم تفاوت دارند. جالب است بدانید که رنگ پرهای قرقاول در سن های مختلف متفاوت است.
رنگ پرهای قرقاول های ماده قهوه ای و زرد رنگ میباشد در حالی که پر قرقاول های نر رنگی میباشد و رنگ مایه های سبز بیشتر در آن به چشم میخورد. جالب است بدانید که رنگ پرهای قرقاول ماده موجب استتار آن در محیط میشود و این جانئر میتواند روی تخم ها تا زمان بیرون آمدن جوجه قرقاول ها بماند بدون آن که توجه دشمن را جلب کند. مدت نشستن روی تخم ها برای قرقاول ماده 20 روز میباشد و سالانه میتواند 12 تخم بگذارد.

خصوصیات ظاهری قرقاول
قرقاول دارای خصوصیات ظاهری شبیه بوقلمون، خروس و به طور کلی گروه ماکیان است و همین شباهت باعث شده است که قرقاول جزو گروه ماکیان دسته بندی شود.
قرقاول ها دارای دم بسیار بلندی میباشد به طوری که گاهی طول دم آن ها به بیش از یک متر میرسد اما قد این جانور به اندازه قد مرغ معمولی میباشد. قرقاول ها وزنی حدود 2 کیلو دارند اما گاهی بعضی از نژادهای آن، وزنی برابر با 6 کیلو دارند که در بین قرقاول ها وزن بالایی میباشد.

جوجه قرقاول

انواع قرقاول
قرقاول خزری
قرقاول امریکایی
قرقاول سیلور
قرقاول طلایی
قرقاول پاکستانی
البته قرقاول ها دارای گونه های مختلفی میباشند و در بالا تنها چند مورد و گونه هایی که اکثریت را شامل میشوند را ذکر کرده ایم.

چگونه می توان از تخم نطفه دار قرقاول جوجه کشی نمود؟
روش های مختلفی برای جوجه کشی قرقاول وجود دارد.
روش اول این است که به صورت به صورت سنتی عمل کنید. یعنی محیطی مناسب و آرام مهیا کنید تا قرقاول مادر با خوابیدن روی تخم نطفه دار باعث بیرون آمدن جوجه از تخم شود.
روش بعدی استفاده از ماشین جوجه کشی میباشد. در این روش تخم های نطفه دار را در ماشین قرار میدهید و با تنظیم محیط داخل ماشین جوجه کشی مثل رطوبت و دما و… محیط را برای بیرون آمدن جوجه از تخم آماده میکنید. مهمترین مسئله که هنگام جوجه کشی باید به ـم دقت کنید چرخش صحیح میباشد. ماشین های جوجه کشی بر اساس تعداد دارای ظرفیت های مختلفی میباشند.

اقدامات پس از بیرون آمدن جوجه ها از تخم
بعد از بیرون آمدن جوجه قرقاول ها از تخم تا 12 ساعت نیازی به غذا نخواهند داشت.

به این نکته توجه کنید که جوجه ها پس از بیرون آمدن از تخم با آب گرم شسته شده و با سشوار خشک شوند.

از لامپ مادر مصنوعی برای گرم کردن آن ها میتوانید استفاده کنید.

از آب قند و محلول های ویتامینی برای تقویت جوجه ها میتوانید استفاده کنید.

حتما جوجه های سالم را از جوجه های ناسالم جدا کنید.

در زمان های مناسب نسبت به واکسیناسیون قرقاول ها اقدامات لازم را انجام دهید و بهتر است که در صورت مشاهده هرگونه مورد مشکوک در قرقاول ها با دامپزشک مشورت نمایید تا از بروز مشکلات احتمالی جلوگیری نمایید.

 

قرقاول زینتی

 

قرقاول و جذب گردشگر
از آن جایی که قرقاول جانور حیرت انگیز و زیبایی است در اکثر نقاط جهان و در حیات های وحش از آن ها برای جلب گردشگران استفاده میشود. بعضی از گونه های قرقاول ها نظیر قرقاول طلایی و قرقاول لیدی موجب میشوند که تعداد بازدید از حیات های وحش بسیار افزایش یابد.
روش هایی وجود دارد که با استفاده از این روش ها پرنده ها را خشک میکنند و از این طریق باعث جذب گردشگرها میشوند. این روش تاکسیدرمی نام دارد و با استفاده از آن پرنده ها به صورت مجسمه های زیبا درمی آیند. تاکسیدرمی برای کشور نیز میتواند ارز آور خوبی باشد. معمولا قرقاول ها را نیز که پرنده رنگارنگ و زیبایی است را نیز با استفاده از تاکسیدرمی به شکل مجسمه درمی آورند.
شروع پرورش قرقاول
قرقاول ها دو نوع زینتی و گوشتی میباشند که از پرورش نوع گوشتی آن برای تولید گوشت قرقاول استفاده میشود. به طور کلی پرورش قرقاول را به دو روش شروع می کنند. اگر قصد پرورش قرقاول را دارید، به طور کلی دو راه بیشتر ندارید. اول این که تخم نطفه دار قرقاول را تهیه کنید و به جوجه کشی بپردازید و راه دیگر این است که تعدادی مولد قرقاول تهیه نمایید. هر کدام از این دو روش دارای نکات و اصول خاصی میباشد و توصیه میشود در صورتی که علمی به این نکات ندارید کار پرورش قرقاول را شروع نکنید زیرا ممکن است با شکست مواجه شوید.

 

جوجه قرقاول

نکاتی که باید برای پرورش قرقاول در بدانید:
اگر قصد آغاز نمودن پرورش قرقاول را دارید باید به نکاتی دقت نمایید.
– اولین نکته مهم، توجه کردن به سن قرقاول میباشد که گفته میشود بهترین سن برای قرقاول مولد، در فاصله 11 ماه تا 17 ماه است.

– دومین مورد انتخاب کردن سیستمی برای پرورش قرقاول است. یعنی انتخاب نمایید که قرقاول ها در کجا قرار گیرند آیا قفس مکان مناسبی برای نگهداری قرقاول میباشد یا نه؟ استفاده از قفس هم دارای نکات مثبت و هم دارای نکات منفی میباشد پس بهتر است که این نکات را بشناسیم و روش انتخابی را تعیین کنیم. به طور کلی بهتر است که قرقاول مادر روی بستر نگهداری شود.

– مورد سوم که از جمله مهمترین موارد در این زمینه میباشد این است که بدانید از هر جنس (نر- ماده) چه تعدادی باید خریداری کنید. برای مثال برای 20 عدد قرقاول ماده حداقل 3 عدد قرقاول نر نیاز است. اگر نسبت این تعداد به درستی رعایت نشود ممکن است دچار مشکلاتی شوید.

– مورد چهارم این که فضای کافی برای قرقاول ها موجود باشد و مکان انتخابی ما با توجه به تعداد، نه خیلی کوچک و نه خیلی بزرگ باشد. برای مثال برای 4 قرقاول فضایی برابر با یک متر منطقی و مناسب به نظر میرسد.

– مورد پنجم این است که حتما به نظافت محیط دقت نمایید. زمان هایی را تعیین کنید و در آن زمان ها حتما محیط داخل قفس یا بستر را تمیز و ضدعفونی نمایید. برای مثال حتما یکبار در ماه نظافت را انجام دهید.

– مورد ششم که یک مورد تخصصی هم میباشد این است که از قرقاول های هم خون برای تولید تخم یا زاد و ولد استفاده نکنید.

– مورد هفتم این که نور محیط باید به اندازه باشد. اگر نور اندازه ای حدود 10 تا 15 لوکس باشد مناسب است. اگر میزان نور بسیار زیاد باشد ممکن است باعث بروز بیماری کانی بالیسم در قرقاول ها شود. محیط حتما باید قابلیت تغییر نور را داشته باشد.

– مورد هشتم که نکته بسیار حائز اهمیتی میباشد تهویه محیط است. محیط حتما باید تهویه شود و این تهویه نباید باعث تغییر آنچنانی دمای داخل شود. تهویه بهتر است دائمی باشد.

بهترین دما برای محیط تقریبا 25 درجه است. پس باید کنترل کنید که دما بیش از حد بالا یا پایین نباشد. برای کنترل دما میتوانید از دماسنج استفاده نمایید.

آب در رشد قرقاول تاثیر زیادی دارد. پس باید آب را هر صبح و شب عوض کرد و از آب تمیز برای استفاده آن ها استفاده کرد.

رطوبت از جمله مهمترین نکاتی است که باید به آن توجه کنید. در صورتی که رطوبت محیط پایین باشد ممکن است قرقاول ها دچار بیماری های تنفسی شوند. همچنین اگر رطوبت محیط کنترل نشود و میزان آن بالا باشد باعث ایجاد انواع قارچ ها و لجن ها میشود. سعی کنید رطوبت محیط بیشتر از 50 و کمتر از 25 نباشد.

سعی کنید تغییراتی که باعث بروز استرس در قرقاولل ها میشود را حتی الامکان کم و کنترل کنید. این تغییرات میتواند تغییر نور یا میزان غذا و یا حتی هرگونه صدا باشد.

چنان چه روش خرید تخم نطفه دار را انتخاب کردید بهتر است که در ابتدای کار تعداد زیادی از ن را تهیه نکنید. این نکته موجب میشود که تا حدود زیادی با روش های پرورش قرقاول آشنا شوید سپس تعداد را افزایش دهید.

تخم های نطفه دار بهتر است قبل از وارد شدن به دستگاه ضدعفونی شوند.

بهتر است که برداشتن تخم های قرقاول دارای نظم باشد. برای مثال هر یک ساعت این کار انجام شود. در این صورت تعداد بیشتری از تخم ها مناسب جوجه کشی خواهند بود.

نگهداری تخم ها در محیطی با دمای 15 درجه مناسب میباشد. مدت زمان نگهداری تخم بهتر است که بیش از دو هفته نباشد. چنانچه مجبور هستید که تخم ها را به هر دلیل، بیشتر از دو هفته نگهداری نمایید، چرخاندن آن ها را فراموش نکنید.
داشتن رطوبت ملایم و مناسب بر جوجه آوری تاثیر مستقیمی دارد.

جوجه قرقاول

 

تغذیه در پرورش قرقاول
غذا دادن به قرقاول ها باید برنامه ریزی خاصی داشته باشد. برای مثال فرد باید بداند که در هفته سوم پس از بیرون آمدن از تخم، قرقاول باید چند درصد پروتئین در غذای خود داشته باشد. گفته میشود که تا هفته چهارم باید حدود سی درصد غذای قرقاول دارای پروتئین باشد. از هفته چهارم به بعد درصد کمی از این درصد کم خواهد شد. در پرورش قرقاول اگر به این نکات توجه نشود ممکن است نتیجه مطلوبی در این زمینه حاصل نشود. پس غذا دادن به قرقاول نیز مانند هر کار دیگری نیازمند توجه به اصول خاص آن است. استفاده از ضد قارچ ها نیز در تولید غذای پرندگان شایع است.

کشتار قرقاول ها
هنگام کشتار قرقاول ها رعایت اصول بهداشتی بسیار ضروری و حتی حیاتی میباشد. به همین دلیل داشتن مجوز از سازمان دامپزشکی برای کشتارگاه ها بسیار ضروری میباشد. با توجه به این که بیماری های زیادی میتواند از طریق قرقاول ها به انسان انتقال یابد کشتار آن ها فقط در کشتارگاه ها توصیه میشود.

تهیه محصولات حاصل از پرورش
محصولات حاصل از پرورش قرقاول از جمله کالاهای لوکس به حساب می آید. تنها در بعضی سوپر پروتئین ها میتوانید گوشت قرقاول را تهیه نمایید. گوشت قرقاول به صورت تازه و یا منجمد به فروش میرسد.
در بعضی از شهرهای کشور گوشت قرقاول در بازاهای محلی مرسوم است و حتی قرقاول زنده نیز در این بازارها به فروش میرسد.

عکس قرقاول

خرید و پرورش قرقاول
چنانچه قصد دارید به پرورش قرقاول بپردازید بهتر است که این جانور را از مزارع خریداری کنید که دارای مجوز پرورش قرقاول میباشند زیرا در این مزارع نسبت به تغذیه و واکسیناسیون قرقاول ها نظارت هایی صورت میگیرد که باعث میشود قرقاول عاری از بیماری باشد. به این نکته نیز دقت کنید که در سال های گذشته کلاهبرداری هایی صورت گرفته است که در زمینه خرید و فروش تخم نطفه دار قرقاول بوده است و قربانیان اکثرا به صورت اینترنتی اقدام به خرید کرده و در دام فرصت طلبان می افتند.

درباره نویسنده: یاشار

معتقد به مهاجرت معکوس ، دوستدار باغداری ، علاقه مند به پرورش طیور و علوم کشاورزی و دامی

ممکن است دوست داشته باشید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *