عروس هلندی

عروس هلندی با نام علمی (Nymphicus hollandicus) از دسته طوطی‌های کاکل سفید و کوچکترین عضو این خانواده از نظر جثه در استرالیا می‌باشد .این پرنده پس از مرغ عشق جزو پر طرفدارترین پرندگان زینتی محسوب می‌شوند تکثیر آن‌ها نیز به نسبت آسان می‌باشد. عروس‌ها بومی منطقه‌ای دورافتاده در درون استرالیا هستند . نام دیگر این پرنده کوکاتیل می باشد.

شکل ظاهری پرنده : عروس هلندی از جمله پرندگان زیباست که به رنگ های گوناگون دیده شده ولی رنگ های اصلی آن خاکستری، سفید، کرم، زرد و قهوه‌ای می باشد و جثه اش همانند طوطی کوچک است . این تغییر رنگها در اثر تغییرات ژن که نتیجه تغذیه و روشهای نگهداری گوناگون در مدت طولانی اتفاق افتاده است. همچنین دم این پرنده بلند و نوک تیز است. مشخصه این پرنده لکه نارنجی روی گونه و انتهای بال سفید رنگش است . عروس هلندی کاکل زرد رنگی دارد که به هنگام ترس و هیجان راست می ایستد و زمانی که خم می شود به معنی آرام بودن پرنده است. عمر این پرنده بین 15 تا 20 سال می باشد.

جفت گیری عروس هلندی : عروس هلندی از جمله پرندگانی است که به سختی جفت گیری می کنند به عنوان مثال شما ممکن است از یک جفت نر و ماده این پرنده نگه داری کنید ولی برای مدت طولانی جفت گیری نکنند اما نکته قابل توجه این است که در صورت یادگیری علمی روشهای نگهداری از این پرنده سود بالایی از این کسب و کار خواهید برد. در اینجا به اختصار به روشهای تکثیر وتخم گذاری این پرنده میپردازیم.

قبل از جفت گیری :

دقت کنید که محل نگهداری و قفس پرنده کاملا تمیز و بهداشتی باشد.
پرنده باید بالای دوسال باشد چرا که تخم پرندگان زیر دوسال بدون نطفه هستند.
غذای مقوی و مناسب قبل از جفتگیری
پرنده باید چشمان صاف و بازی داشته باشد .
سوراخ بینی و پاهای پرنده تمیز شود.
پرها صاف وسینه برامده و یک دست باشد.
اشتهای بالای پرنده.
جابه جا نکردن محل زندگی پرنده .
نگهداری از جفت نر و ماده به صورت جدا( در این مرحله قفس پرنده ها باید جدا باشد به طوری که فقط بتوانند صدای همدیگر را بشنوند این کار را حداقل 2 هفته انجام دهید. بعد از مدتی مشاهده خواهید کرد که بدون دیدن همدیگر باهم صحبت میکنند)
مرحله جفت گیری : انتخاب قفس مناسب یکی از نکاتی می باشد که تاثیر بالایی در جفت گیری پرندگان دارد و عدم رعایت آن باعث بروز مشکل در فرایند جوجه کشی خواهد شد..

لانه باید مقاوم ، امن و خشک و ترجیحا جنس لانه چوبی باشد.
از پوشال کولر یا ماسه بادی برای پوشش کف استفاده کنید.
پوشال هایی از جنس چوب معطر اکیدا استفاده نشود.
از پودر ضد شپشک حتما استفاده کنید.
درب لانه در کنار دیواره قفس یا پشت لانه باشد.
نشیمنگاه محکم باشد و فاصله مناسب از سقف قفس داشته باشد و قفس نیز دارای فاصله مناسب از زمین باشد.
محل قفس نباید شلوغ و نزدیک چراغ باشد.
بعد رعایت نکات بالا پرندگان را به یک قفس منتقل کنید و زیر نظر داشته باشید اگر همدیگر را نوازش کردن به این معنی است که آماده جفتگیری هستند. اگر ماده ، نر را نپذیرفت ترجیحاً نر را تعویض کنید . گاهی ممکن است درصورت پذیرش تا یک سال جفت گیری نکنند.

شیوه جفت گیری به این صورت است که پرنده نر به روی ماده می رود در صورتی که جفت گیری کامل انجام شود بعد از حداکثر 10 روز تخم گذاری انجام میدهند. عروس هلندی حداکثر 6 تخم می گذارد و 23 روز زمان لازم است که تخم ها تبدیل به جوجه شوند.

یک هفته بعد از تخم گذاری نطفه تخم ها را با چراغ قوه بررسی کنید .طبیعی است که اگر بار اول تخم گذاری باشد به دلیل استرس پرنده ها تخم ها بدون نطفه باشند. ولی به مرور تخم گذاری موفقی خواهند داشت .
نکته مهم : دقیقا 17 روز بعد از به دنیا آمدن جوجه آن را به قفس دیگری منتقل کنید تا قبل از 17 روزگی والدین از چینه دان خود به جوجه غذا می دهند که این امر باعث میشود باکتری های مفید به بدن جوجه منتقل گردد که این امر برای بقایش ضروری است.

درباره نویسنده: یاشار

معتقد به مهاجرت معکوس ، دوستدار باغداری ، علاقه مند به پرورش طیور و علوم کشاورزی و دامی

ممکن است دوست داشته باشید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *